Paruošta pagal Linos Rudnickienės 2017 m. liepos 5 d. „Šiaulių krašte“ spausdintą straipsnį „Palaimintojo pėdsakai liko ir mūsų krašte“.
Kaune gyvenanti iš Joniškio krašto kilusi Irena Liucija Kerelytė į „Sidabrės“ redakciją atsiuntė laišką, kuriame prisiminė, kaip 1939 metų liepos 26 d. vyskupas T. Matulionis vizitavo Joniškio parapiją.
„(… Vyskupas Teofilius Matulionis, grįžęs iš sovietų sąjungos kalėjimų, lankė įvairias Lietuvos parapijas. Mano tėvai Liucija ir Pranas Kereliai išsaugojo fotografiją, kurioje tada prie naujos gražios Joniškio klebonijos nusifotografavo Joniškio valsčiaus katalikiškas bendruomenė, įvairių katalikiškų organizacijų atstovai, kviestiniai svečiai, pakviesti į pokalbį su vyskupu jo vizitacijos proga.
Joniškyje vyskupai vizituodavo kas penkeri metai. Parapijoje ir Joniškio bažnyčioje ta proga 1939 m. liepos 26 d. vyko didžiulės iškilmės. Jaunuoliams vyskupas teikė Sutvirtinimo Sakramentą, gausi kunigų ir bendruomenės procesija lydėjo jį apie bažnyčią. Baltais drabužiais pasidabinęs būrys gėlių barstytojų visų priekyje plazdėjo. Ta proga buvo aukojamos šv. Mišios įvairiomis intencijomis. Bažnyčia nesutalpino visų maldai, tad ir šventorius jų buvo pilnas. Giedotojų choro ir vargonų aidas skambėjo po visą Joniškį. Vyko įvairūs susitikimai su į iškilmes atvykusiais kunigais, kitais svečiais. Joniškiečiai svečiams taip pat turėjo ką papasakoti, pasigodoti apie gyvenimą, lūkesčius parapijoje. Miestas ūžė giesmėmis, dainomis, šokiais, jaunimo sambūriais. Juk sugužėjo seniai nesimatę giminaičiai, bičiuliai ir šv. Oną švęsti. Susitikti – proga išskirtinė.
Akcentuojama, kad šie metai – Tautinio kostiumo metai. Tačiau retai kur dabar jį pamatysi, o štai Joniškio moterys jau prieš 78-erius metus iškilmėse vilkėjo puošnius tautinius kostiumus. Gražu pažiūrėti!, – taip laišką užbaigia kraštietė Irena Liucija Kerelytė.
Tebesaugomas palaimintojo pasirašytas aktas
Joniškio dekanas Eduardas Semaška kaip brangiausią relikviją saugo vyskupo Teofiliaus Matulionio vizitacijos Joniškyje 1939 metų liepą aktą, surašytą tų pačių metų liepos 30 d. Pašvitinyje.
„(…) Kanoniškai vizitacijai į Joniškį atvykome tų pat metų liepos mėn. 24 dieną. Dideliu iškilmingumu mus sutiko Didž.
Gerb. vietos klebonas, daug dekanato dvasiškijos, didelė Joniškio parapijos organizuotos ir neorganizuotos katalikiškos visuomenės minia. Bažnyčion įžengę klausėme kun. Klebono raporto, kuriame jis skaudama širdimi nusiskundė dėl jo ganomoje parapijoje besireiškiančio indiferentizmo bei religinio atšalimo, bet su džiugia širdimi konstatavo Joniškio parapijoje besireiškiantį gyvosios dvasios sąjūdį Katalikiškosios Akcijos, religinių praktikų, katalikiško sąmoningumo pavidalais. Patys prabilome, pareikšdami džiaugsmą bei tėvišką pasitenkinimą parapijiečių gražiu katalikišku gyvenimu ir pamokėme bei paraginome tikinčiuosius ryžtingai laikytis Kristaus mokslo, nepasiduoti laicizmo ir indiferentizmo sugestijoms, o savo tauriu katalikišku gyvenimu nutolusius nuo Bažnyčios jai atgal laimėti. Visiems Dievo malonėje esantiems suteikėme 50 dienų atlaidų, meldėmės už mirusius, kanoniškai vizitavome Šv. Sakramentą. Rytojaus dieną atlaikėme skaitytas Šv. Mišias ir teikėme Sutvirtinimo Sakramentą. Liepos mėn. 26 dieną Šv. Onos atlaidų proga celebravome pontifikalines Šv. Mišias ir sutvirtinome. Gi liepos mėn. 27 dieną laikėme skaitytas Šv. Mišias, sutvirtinome, pasakėme baigiamąjį žodį, pareikšdami padėką Jo Kilnybei klebonui kanauninkui P. Korzonui ir jo bendradarbiams už parodytą mums labai didelį nuoširdumą ir tikintiesiems už skaitlingą dalyvavimą mūsų Joniškyje lankymosi metu. Po to lankėmės Kalnelio Koplyčioje, kur apylinkės tikinčiųjų buvome gražiai sutikti, apžiūrėjome gerai tvarkomą beneficiją. Viso sutvirtinome 1266 asmenis.
Mūrinė bažnyčia – mūrinė, didinga. Vietos Klebono, jo parapijiečių pastangomis gražiai išpuošta paliko mums neišdildomo įspūdžio Klebonas Jo Kilnybė Kanauninkas P. Korzonas – homo ecclesiae (iš lotynų kalbos – Bažnyčios žmogus) savo dideliu rūpestingumu bažnyčią užlaiko pavyzdingoje tvarkoje. Liturginiai drabužiai bei indai užlaikomi gražiai ir Didž. Gerb. Kanauninko pastangomis paskutiniais metais bažnyčia skoningai skoningai atremontuota, įgyta naujų liturginių drabužių bei indų. Bažnytiniai trobesiai gerame stovyje. (…) Mus labai džiugina graži santykių harmonija tarp Didž. Gerb. Klebono, jo bendradarbių vikarų ir kunigo vietos kapeliono. (…) Mes esame labai patenkinti bažnytiniu giedojimu, kuris labai gražiai pasitarnauja tikinčiųjų maldos nuotaikai ir kurių be abejo puoselėjamas ir ugdomas ne be dvasios vadų pastangų. Graži dviejų aukštų prieglauda kalba, kad socialinė akcija ir Meilės įsakymas gyvai realizuojamas parapijos gyvenime. Su malonumu ir džiugiomis mintis sutikome Gerb. Klebono ketinimą ir jau parodytas realias pastangas pastatyti didelį trijų aukštų parapijos namą su sale ir kitomis patalpomis, kurių dalį išnuomojus, bus gauta pajamų šio namo išlaikymui padengti.
Todėl Apvaizda teteikia Garbiam Kanauninkui Klebonui P. Korzonui gražios ir ilgos sveikatos ir kitų savo malonių, kurių stiprinamas galėtų sėkmingai įvykdyti savo pasiryžimus ir išganingus darbus Bažnyčiai ir Joniškio parapijai. O jo pagalbininkams Kun. J. Armonui, kun. B. Radavičiui, vietos gimnazijos kapelionui kun. P. Racevičiui prašome Aukščiausiąjį siųsti palaimingos ištvermės ir toliau taip gražiai dirbti sielų gerovei. Šių jausmų vedini iš širdies jiems visiems teikiame ganytojišką palaiminimą. Theophilus Matulionis, Titularinis Matregos Vyskupas“ (kalba netaisyta – aut. past.).