Šių metų birželio 25 dieną arkivyskupas Teofilius Matulionis (1873–1962) beatifikuojamas palaimintuoju. Sudėtingas, dramatiškas vyskupo gyvenimas, jo ganytojiška veikla itin domina Lietuvos žmones, jį pažinusieji atskleidžia ir mažiau žinomų jo gyvenimo ir veiklos detalių.
Mano tėvas Jaroslavas su T. Matulioniu buvo pažįstamas iš prieškario Peterburgo laikų. Tėvas studijavo Peterburgo universitete, buvo lietuvių studentų draugijos pirmininku, kai jaunas kunigas Teofilius tapo Peterburgo katalikų bažnyčios klebonu, jo pastangomis buvo pastatyta nauja katalikų bažnyčia.
Būtent ten jie susipažino, bendravo. Po revoliucijos T. Matulionis liko Peterburge (Leningrade), tačiau su kitais kunigais buvo areštuotas ir nuteistas – pradžioje 3 metams, vėliau 10 metų kalėjimo garsiajame Solovkų lageryje. Būtent ten jam slapta buvo suteiktas vyskupo titulas. 1933 metais Lietuvos ir Tarybų Sąjungos valdžios pasikeitė politinių kalinių grupėmis, į Lietuvą grįžo ir keletas kunigų. Tik jau grįžus paaiškėjo, kad tarp kunigų vienas yra vyskupas ir valdžia gailėjusi, kad jį išleido už per mažą kainą – vienas už vieną. Už jį reikėję gauti bent tris ar daugiau komunistų.
Grįžusį vyskupą tėvas aplankė Kaune, atsinaujino ryšiai, buvo susirašinėjama, šeimos archyve išliko pora vizitinių kortelių su palinkėjimais. Po to sekė naujas karas, areštai, tremtys, kalėjimai, lageriai. 1958 metais po lagerių ir tremties į Lietuvą grįžęs tėvas atnaujino pažintis su buvusiais bendradarbiais, savo buvusiais mokiniais Šiaulių gimnazijose (rašytojais J. Grušu, J. Paukšteliu, K. Korsaku ir daug kitų). Panoro susitikti ir su T. Matulioniu, nuvyko į Kaišiadoris, kur jis buvęs vyskupu. Tačiau ten jo nerado, tik gerokai pavargęs sužinojo, kad jis esąs „artimojoje tremtyje“ Šeduvoje. Nuvykęs į Šeduvą ir užėjęs į nurodytą namą, virtuvėje triūsiančią moterį paklausė, ar čia gyvenąs vyskupas. Ir netikėtai pro praviras duris į kambarį išgirsta: „Jaroslavai, ateik, aš čia…“ Po tiek metų nesimatymo beveik apakęs vyskupas atpažįsta žmogų iš balso!
Susitikimas užsitęsė iki vėlumos. Atsiminimai apie Peterburgą, lagerius ir, žinoma, apie Lietuvos esamąją padėtį ir ateitį. O tėvas visą laiką stebėjosi fenomenaliąja vyskupo, prieš mirtį tapusio arkivyskupu, atmintimi, atpažįstamumu iš balso.
Palaimintojo Teofiliaus Matulionio bendravimas su mūsų tėvu, kai kurie artimi tragiški jų gyvenimo epizodai išlieka mūsų šeimoje šviesia atmintimi.